Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Úvodná stránka obce Vernár

Vernár


 

Tiesnina - Trunovec, symbol bojov počas SNP v II. svetovej vojne

Obnova dreveného pamätníka Tiesnina – Trunovec – symbol bojov počas SNP v II. svetovej vojneVytlačiť
 

   Obnova dreveného pamätníka bola zrealizovaná v spolupráci Obce Vernár s Nadáciou Slovenskej sporiteľne, ktorá nám poskytla účelovo viazaný peňažný dar na komplexnú obnovu plastiky formou materiálovej a tvárovej kópie tej pôvodnej. 


     Pôvodná drevená plastika Tiesnina - Trunovec, bola osadená v 1974, pri príležitosti 30-teho výročia SNP pod skalným bralom Vernarska tiesňava, na návrh akademického maliara Michala Trembáča a symbolizuje rad červenej hviezdy. Počas 40tich rokov existencie sa predstavitelia obce o plastiku vzorne starali, natierali, ošetrovali materiál, zveľaďovali okolie. Napriek starostlivosti sa na plastike podpísal zub času, materiál sa opotreboval a drevo odhnilo. V máji 2014 sa z dôvodu intenzívnych dažďov drevená plastika zrútila. V priebehu rokov 2014, a 2015 prebiehala rekonštrukcia cesty 1/67 v úseku Vernárska tiesňava – Hranovnické pleso, ktorej súčasťou bola rekonštrukcia a spevnenie skalného brala v tesnej v blízkosti plastiky. Z tohto dôvodu bola samotná plastika, teda jej zvyšná nezrútená časť, aj so všetkými súčasťami pamätníka odobraté. 


   V priebehu roku 2017, v letných mesiacoch, za finančnej podpory Nadácie Slovenskej sporiteľne sa nám podarilo plastiku komplexne obnoviť. Za obnovu vďačíme miestnemu remeselníkovi Marekovi Škvarkovi, ktorý plastike vdýchol nový život. Pamätník bol slávnostne odhalený v nedeľu 27. augusta 2017 pri príležitosti osláv 73. výročia SNP. 


     Ďakujeme všetkým, ktorí svojou troškou prispeli k obnove tejto pamiatky. Samotnou obnovou sme si uctili tradície a historické súvislosti, ktoré sú v nás "vernarcoch" stále živé, Obnova tiež prispela k zvýšeniu historickej hodnoty pamätného miesta, a k rozvoju nášho kultúrneho dedičstva.

Tiesnina Trunovec


 
 
Položky 1-1 z 1

Oslavy 73. výročia SNP a odhalenie obnoveného pamätníka Tiesnina Trunovec

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 
Položky 1-4 z 24

dnes je: 21.10.2017

meniny má: Uršuľa

Lyžiarske stredisko
Vernár - Studničky

HOTEL STUDNIČKY***
OTVÁRAME UŽ 26.12.2017
Tešíme sa na Vás!

webygroup
ÚvodÚvodná stránka