Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Pečať Obce Vernár

Pečať obce Vernár

Pečať obce:
Najstarší doklad o použití pečate je dokument z 9.1.1776. Oválna pečať o rozmeroch 28x31 mm mala vo svojom poli zobrazenú postavu uhliara s lopatou pri práci s dymiacim a dreveným uhlím. Kruhopis pečate obsahoval text: VERNARSKA PECATKA. Hoci na nej nebol uvedený rok vzniku pečatidla, podľa typu písma a obrazu na nej, pečatidlo mohlo vzniknúť okolo polovice 18. storočia. Roku 1824 si dala obec  vyhotoviť nové pečatidlo, ktoré súviselo s dokončením výstavby nového kostola. V poli tejto oválnej pečate (27x31 mm) sa objavila patrónka chrámu Panna Mária ako kráľovná. Je znázornená v plášti s kráľovskou korunou na hlave a v pravej ruke so žezlom. Túto pečať obec používala na overovanie svojich písomností aj v 2. polovici 19. storočia, kým v dôsledku maďarizácie a administratívnych úprav neprešla iba na nápisové pečiatky, tak ako väčšina v Uhorsku. 


Dnes je pečat je kruhová bez heraldického šrafovania. Stred vypĺňa zvolený obecný symbol  (môže byť aj bez štítu). Kruhopis pečate znie: OBEC VERNÁR. Text na začiatku a konci môže byť doplnení dvomi výraznými čiernymi bodmi. 


 

dnes je: 13.10.2019

meniny má: Koloman

podrobný kalendár

Lyžiarske stredisko
Vernár - Studničky

HOTEL STUDNIČKY***
Tešíme sa na Vás!
No signal, no stress :)

webygroup
ÚvodÚvodná stránka