Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

História

Urbárske a pasienkové spoločenstvo

 Pasienkové spoločenstvo

Vznikom Československej republiky sa uskutočnila prvá pozemková reforma. Bolo možné kúpou získať les a jeho vyrúbaním založiť pasienky. Podľa reformy sa lesy nemohli predávať jednotlivcom a parcelovať na malé plochy, v dôsledku čoho v horehronských dedinách (aj vo Vernári) vznikali pasienkové spoločenstvá. Vo Vernári spoločenstvo založili v roku 1922. Urbár vlastnil pasienky len pre 56 kusov dobytka (v obci ich bolo päťkrát viac) a k tomu 200 - 250 oviec.

Najprv sa  dostali od lesnej správy do prenájmu pasienky na Rovienke, Brestovej jame, Malom potoku, Janovej a Lukáčovej. Neskôr k nim pribudli pasienky z coburgovskej čiastky - Malý potok smerom pod Prednú hoľu, Mlynná, Holý vŕšok. V pasienkovom spoločenstve boli účastiny po 100 korún. Z obce bolo prihlásených 186 záujemcov, prakticky všetci chovatelia dobytka (1 účastina - 1/2 kat. jutra). Jeden občan mohol mať upísaných najviac 10 účastnín. Cena pridelenia pôdy bola 297 000 korún. Splácala sa postupne z peňazí za drevo z pridelených lesov Barbolica a "ponad" Skalky, kde bol hrubý les.

Roku 1958 (22. júla) prešli lesy Urbárskej a pasienkovej spoločnosti do vlastníctva štátu (Lesný závod Poprad). V pokladni zostali peniaze, za ktoré bola pre obec v roku 1960 zakúpená V3S-ka a umelé hnojivá.

Urbárske spoločenstvo

Od celoobecného hospodárstva sa Urbárske spoločenstvo začalo diferencovať v roku 1900. Vedenie prevzal zvolený urbársky výbor. Spolumajiteľstvo vo Vernári pozostávalo z 807 "slov" - podielov (1 slovo - 1/2 jutra - 800 štvorcových siah). Z toho sa platila daň a podľa množstva slov dostávali jednotlivci drevo - na jedno slovo 1 prm dreva + rozhodujúca právomoc v urbári. Čím viac slov, tým väčšia právomoc.

Oblasti lesov: Barbolica, Studnička, na Sučej, Za pánskou lúkou...

Podľa záznamov z roku 1950 bolo 266 spoluvlastníkov, čo predstavovalo 807 slov a najbohatší vlastník mal 32 a 1/2 slova. Urbársky výbor mal vo Vernári 10 členov volených valným zhromaždením, ktoré sa konalo jedenkrát ročne, vždy v zime. Za svoju činnosť dostával predseda ročne 100 korún (za prvej ČSR).

Predsedovia: Juraj Alexa, Ondrej Ondruš, Jozef Mičov, Jozef Mindok, Ján Macurák, Jozef Alexa - syn Juraja Alexu.

Ďalšie funkcie v urbárskom výbore boli - pokladník, zapisovateľ a urbársky gazda, ktorý dozeral najmä na hospodárenie v lesoch a na pasienkoch. Volil sa aj urbársky hájnik, za čo dostával štvrťročne 100 korún.

Urbárska a pasienková spoločnosť obnovila svoju činnosť vo Vernári v roku 1992 a v roku 1995 mala 384 podielnikov, ktorí obhospodarovali 297 hektárov lesnej pôdy.

Použitá literatúra: 700 rokov obce Vernár (brožúrka k oslavám 700-ročnice, zostavil: JUDr. Dušan Petrigáč


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Lyžiarske stredisko
Vernár - Studničky

HOTEL STUDNIČKY***
Tešíme sa na Vás!
No signal, no stress :)

webygroup
ÚvodÚvodná stránka