Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

MAPA

Širšie vzťahy: Obec Vernár a mesto Poprad

Širšie vzťahy - Obec Vernár a mesto Poprad

Širšie vzťahy - Obec Vernár a mesto Poprad
Autor: Územný plán obce Vernár, 2007


 

Ďalšie fotogalérie


Obec Vernár gravituje k najbližšiemu mestu Poprad, ktoré je vzdialené od obce 20 km. Hlavnou dopravnou trasou, ktorá je súčasne osou obce, je cesta prvej triedy I/67. Táto dopravná trasa prechádza obcou v severojužnom smere a je vo funkcií medzinárodného turistického koridoru (vo východnej severojužnej vetve ( Krakow – Nowy Targ) Poľská republika – Podspády – Spišská Belá – Kežmarok – Poprad – Vernár – Rožňava – Tornaľa – Kráľ – (Budapešť) Maďarská republika.).

V priestore Pusté Pole sa na cestu I/67, napája cesta I/66, prechádzajúca južným okrajom katastra obce.

Severný úsek cesty I/67 medzi Vernárom a Hranovnicou a prechod cez horský masív Kozie Chrbty za Hranovnicou, má sčasti horský charakter. Úsek v južnom smere Vernár – križovatka s cestou I/66 má výrazne horský charakter, s množstvom serpentín a neprehľadných smerových oblúkov.

Autobusová doprava je zastúpená autobusmi SAD. V obci sú dve priebežné obojstranné zástavky (časť Píla, stred obce pri Ocú) na ceste I/67.  Počet spojov sa mení podľa požiadaviek obcí. Okrem SAD spoje zabezpečujú aj súkromní prepravcovia.

Cez obec ani cez jej katastrálne územie neprechádza žiadna železničná trať. Najbližšia železničná stanica je v meste Poprad (vzdialenej od obce 20 km) na trati I.a kategórie č. 180 Žilina-Košice, respektíve železničná stanica Vernár na trati III. kategórie č. 170 (7,5 km od obce)  B.Bystrica–Brezno–Margecany.   

Najbližšie letisko sa nachádza v Poprade, ktorý je vzdialený od obce Vernár 20 km.
 


Občianska vybavenosť zahŕňa zariadenia na zabezpečenie existencie, rozvoja a regenerácie obyvateľstva. Občiansku vybavenosť predstavujú Obecný úrad a Pošta (v spoločnom objekte: budova Obecného úradu), kultúrny dom a knižnica, ktoré sú v súčasnosti nevyužívané.

Sociálne zariadenia sú zastúpené dvomi kostolmi (pravoslávny kostol a grécko-katolícky kostol), požiarnou zbrojnicou a domom smútku. Základná a materská škola bola v roku 2007 zrušená, z dôvodu malého počtu zapísaných žiakov. Obchodné a reštauračné služby reprezentujú dve predajne tovarov (Minimarket a predajňa potravín Fresh) a dve pohostinstvá (Pohostinstvo Jozef Mlynarčík a Pohostinstvo U Sokola). Športové zariadenia v obci sú zastúpené futbalovým ihriskom (Futbalový klub TJ Partizán Vernár), a lyžiarskymi vlekmi. V obci sa taktiež nachádzajú rôzne spolky a kultúrne organizácie.

Zdravotná starostlivosť, pre obyvateľov obce Vernár, je zabezpečená v obci Hranovnica, kde sa nachádzajú samostatné ambulancie praktického lekára pre dospelých, praktického lekára pre deti a dorast a zubného lekára. Lekári ordinujú vo viacerých územných obvodoch a v obci majú vyhradené ordinačné hodiny. Vyššia lekárska starostlivosť je poskytovaná v meste Poprad, kde sídli nemocnica.

Občiansku vybavenosť reprezentujú tiež ubytovacie zariadenia:

  • Penzión Sabina
  • Penzión Suchá
  • Penzión U Šimona
  • Chalupa Sofia
  • Chalupa Barbolica
  • Chalupa Slniečko
  • Chalupa Lívia
  • Chalupa Yvona

 


 

dnes je: 13.10.2019

meniny má: Koloman

podrobný kalendár

Lyžiarske stredisko
Vernár - Studničky

HOTEL STUDNIČKY***
Tešíme sa na Vás!
No signal, no stress :)

webygroup
ÚvodÚvodná stránka