Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Náučná lokalita Partizánsky bunker

Náučná lokalita "Partizánsky bunker"

Projekt „ Náučná lokalita Partizánsky bunker“ realizovalo Občianske združenie Vernárskych aktivít (OZVA) v spolupráci s JUDr. Dušanom Petrigáčom (príprava textov na informačné panely), Obecným úradom Vernár a dobrovoľníkmi z obce Vernár v roku 2011. Tento projekt sa uskutočnil vďaka grantovému programu Šanca pre váš región Nadácie Orange.

Náučná lokalita na Hronkovej pozostáva s obnoveného "bunkra" (pozostatok opevnenia z čias II. svetovej vojny), a z dvoch informačných panelov, ktoré podávajú informácie o výstavbe partizánskych bunkrov počas Slovenského národného povstania a informácie o priebehu SNP vo Vernári a okolí.

Výstavba partizánskych bunkrov počas SNP

Budovanie bunkrov, zákopov a zátaras sa v okolí Vernára zintenzívnilo po 22.9.1944, keď povstalecká armáda s partizánmi znova zahnala fašistov z Horehronia až za Vernár a k Popradu. Frontová línia sa zastavila na toku Hornádu (Spišská Nová Ves - Vikartovce). Ženijné prekážky sa stavali najmä na ceste z Hranovnice do Vernára, ako najdôležitejšej spojnice do srdca povstania z tejto strany.  Zátarasy sa vybudovali pri Dlhom moste nad Hranovnicou, v ohybe cesty poniže Hámra a v Tesnine, kde boli dve. Tesnina ako skalná roklina sa stala najdôležitejším miestom obrany. Na strane k Poľane boli vybudované 3 bunkre a na druhej strane v Trunovci ďalšie 3. Využili sa tiež skalné diery v blízkosti cesty a v niektorých miestach boli skaly navŕtané a pripravené na odstrel, čo sa aj pri obrane obce využilo. Zamínovaný bol aj most cez Vernársky potok v Tesnine, ktorý bol  v príhodnej chvíli, v januári 1945, vyhodený do vzduchu. V oblasti Hubiarky nad Poľanou boli vybudované ďalšie 2 bunkre, jeden na Jame a jeden na Štyroch prútoch. Všetky práce vykonávali najmä nezaradení obyvatelia obce do povstaleckej armády (staršie osoby, mládež...) a organizoval ich v spolupráci s velením povstalcov - Revolučný národný výbor Vernár.
Bunkre boli vybudované aj na iných miestach, kde ich využívali najmä partizáni a špecializované  jednotky, napríklad na Borzove (Šarkaň), v Zálome, na Šimkových košiaroch, Krompli. Využívané boli aj existujúce stavby, od prístreškov pre drevorubačov a pastierskych kolíb, po poľovnícke chaty (Koľvač, Smrečiny) a honosné horské sídla ako Hranovnícke Pleso, Pusté Pole. Často bola využívaná najmä partizánmi aj horáreň za Pánskou lúkou a stodoly v ústí Mlynnej doliny, kde sa tiež uchyľovali obyvatelia Vernára, keď sa v lesoch schovávali pre fašistami.
Zákopy v Tesnine nebolo treba budovať, hrebeň skál poskytoval dosť prekážok a úkrytov, postačovala malá úprava, taktiež v celom hrebeni Holého vŕška a Studničky – Barbolice sa využili podobné danosti prírody a staré hlboké úvozové cesty až po Rovienku. Ich pozostatky nájdeme podnes. K bunkrom sa vždy budoval spojovací zákop, ktorý obyčajne vyúsťoval v mieste, kde bolo pozorovacie stanovište s guľometom.
Zrejme úplne ostatný bunker bol vybudovaný na Brehu (povyše dnešného kríža) v režií nového Miestneho národného výboru Vernár pre ženskú jednotku Sovietskej armády koncom marca 1945, ktorá plnila úlohu pri pozorovaní vzdušného priestoru a hlásení pohybu pre veliteľstvo pri Liptovskom Mikuláši.
Dnes už možno len sem-tam nájsť nepatrné zvyšky po takýchto obranných objektoch okolo Vernára. Bunker so spojovacím zákopom a guľometným hniezdom na Hronkovej vybudovaný nami, potomkami obrancov, je malou poklonou ich hrdinskému boju s fašizmom a Nacizmom počas slávneho Slovenského národného povstania.  
Večnaja pamjať! 

JUDr. Dušan Petrigáč


 

"Náučná lokalita Partizánsky bunker" na Hronkovej

Výstavba bunkra


Autor: Pavol Chovan

Výstavba bunkra


Autor: Pavol Chovan

Výstavba bunkra


Autor: Pavol Chovan

Výstavba bunkra


Autor: Pavol Chovan


 
 
Výstavba bunkra


Autor: Pavol Chovan

Výstavba strechy bunkra


Autor: Pavol Chovan

Informačný panel pred Partizánskym bunkrom


Autor: Slavomíra Chovanová

Partizánsky bunker


Autor: Slavomíra Chovanová


 
 
Partizánsky bunker


Autor: Slavomíra Chovanová

Partizánsky bunker


Autor: Slavomíra Chovanová

Partizánsky bunker


Autor: Slavomíra Chovanová


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Lyžiarske stredisko
Vernár - Studničky

HOTEL STUDNIČKY***
Tešíme sa na Vás!
No signal, no stress :)

webygroup
ÚvodÚvodná stránka