Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

OBEC VERNÁR

    Rázovitá horská obec Vernár, ležiaca v doline Vernárskeho potoka na rozhraní dvoch národných parkov, Slovenský raj a Nízke Tatry. V rámci týchto národných parkov má Vernár osobitné postavenie. Je ich súčasťou a dôležitou časťou prispieva k nádhernej prírode, ktorú ponúkajú. V samotnom katastri obce sa nachádza nádherná príroda s množstvom zaujímavých prírodných javov, ale aj lokality s nenahraditeľným vedecký významom.
   O vhodnosti prírodných podmienok katastrálneho územia Vernára, rozhodli v minulosti  ľudia. Nepochybne ich prilákala divá príroda, lesné bohatstvo a Vernársky potok.

    Legenda o vzniku Vernára hovorí o troch bratoch, ktorý boli odohnaný od vlastného kmeňa. Aj tu pomohla príroda. Putovali krajinou a hľadali najvyšší vrch v okolí. Bola to Kráľova hoľa. Tu sa rozdelili a každý zišiel do inej doliny. Tak vznikli dediny Šumiac, Telgárt a Vernár, ktoré sú dodnes svojimi zvykmi a obyčajami podobné. 

   Dolina Vernárskeho potoka, neposkytovala úrodnú pôdu, čo bolo v minulosti dôležitým predpokladom osídľovania akéhokoľvek územia. Skôr lesné bohatstvo prilákalo v dávnych dobách človeka, ktorý sa tu usadil a začal krajinu skultúrňovať. Ľudia, ktorí tu v minulosti žili, boli po stáročia tvorcami a nositeľmi tradícií. Postupné premeny Slovenska zasiahli i dolinu Vernára. Život ľudí sa zmenil na nepoznanie. Zvýšila sa životná úroveň, zmenil sa spôsob bývania a to takmer spôsobilo zánik ľudovej architektúry. Zmenili sa kultúrne potreby, aktivity či záujmy ľudí. Aj napriek tomu zostali niektoré tradície a zvyky relatívne trvalé, no nepochybne sa prispôsobujú podmienkam modernej doby.


 

Vernár

Vernár


Autor: Vladimír Alexa

Letecký pohľad na obec Vernár


Autor: Fotomapy

Letecký pohľad na obec Vernár


Autor: Fotomapy

Letecký pohľad na obec Vernár


Autor: Fotomapy


 
 
Letecký pohľad na obec Vernár


Autor: Fotomapy

Vernár - dedinka v údolí


Autor: Andrej Chovan

Vernár z Hronkovej


Autor: Slavomíra Chovanová

Vernár


Autor: Slavomíra Chovanová


 
 

 

dnes je: 13.10.2019

meniny má: Koloman

podrobný kalendár

Lyžiarske stredisko
Vernár - Studničky

HOTEL STUDNIČKY***
Tešíme sa na Vás!
No signal, no stress :)

webygroup
ÚvodÚvodná stránka