Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Okolie

Kráľova hoľa - Nízkotatranská kráľovna

Kráľova hoľa

Básnikmi ospevovaná, povesťami a legendami opradená Kráľova hoľa patrí medzi základné symboly Slovenska.  Kulminuje v nadmorskej výške  1 946 m a je po nej pomenovaná celá východná polovica Nízkych Tatier. 

Vrcholová plošina ma predĺžený tvar v smere východ – západ  a poskytuje jedinečný výhľad.  Kráľová hoľa je dôležitým triangulačným bodom,  ale aj hydrologickou strechou Slovenska – prameniskom najväčších slovenských riek  Váhu, respektíve Čierneho Váhu (vyviera takmer vedľa Hnilca na severnom úpätí Kráľovej hole), Hrona (prameň sa nachádza asi dva kilometre na severozápad od obce Telgárt), Hnilca (vyviera severovýchodne pod vrcholom Kráľovej hole) a Hornádu (pramení na východ od obce Vikartovce). 

Od roku 1960 stojí na  vrchole Kráľovej hole televízny vysielač, ktorý sa stal jej neodmysliteľným symbolom.

Vrchol Kráľovej hole je prístupný zo šiestich strán. Najľahší  variant je zo Šumiaca po neverejnej asfaltovej cestičke, ktorá vedie až k vysielaču a ohlasovni horskej služby na vrchole. V lete je možné túto cestu  využiť ako cyklistickú a v zime ako bežeckú trasu. Z kráľovej hole a nadväzujúceho západného hrebeňa (tzv. Stredná hoľa) si môžete prehliadnuť "polovicu" Slovenska.  Nezabudnuteľný je pohľad  na sever (Vysoké Tatry) a na juh (Muránska planina) v čase inverzie.


 

Kráľova hoľa - Nízkotatranská kráľovná

Kráľová hoľa

Kráľová hoľa

Kráľova hoľa


Autor: Andrej Chovan

Kráľova hoľa


Autor: Andrej Chovan

Kraľova hoľa


Autor: Andrej Chovan


 
 
Kráľova hoľa


Autor: Andrej Chovan

Kraľova hoľa


Autor: Andrej Chovan

Kráľova hoľa


Autor: Andrej Chovan

Kráľová hoľa


Autor: Slavomíra Chovanová


 
 

 

dnes je: 13.10.2019

meniny má: Koloman

podrobný kalendár

Lyžiarske stredisko
Vernár - Studničky

HOTEL STUDNIČKY***
Tešíme sa na Vás!
No signal, no stress :)

webygroup
ÚvodÚvodná stránka