Okolie
Kráľova hoľa - Nízkotatranská kráľovna
Básnikmi ospevovaná, povesťami a legendami opradená Kráľova hoľa patrí medzi základné symboly Slovenska. Kulminuje v nadmorskej výške 1 946 m a je po nej pomenovaná celá východná polovica Nízkych Tatier.
Vrcholová plošina ma predĺžený tvar v smere východ – západ a poskytuje jedinečný výhľad. Kráľová hoľa je dôležitým triangulačným bodom, ale aj hydrologickou strechou Slovenska – prameniskom najväčších slovenských riek Váhu, respektíve Čierneho Váhu (vyviera takmer vedľa Hnilca na severnom úpätí Kráľovej hole), Hrona (prameň sa nachádza asi dva kilometre na severozápad od obce Telgárt), Hnilca (vyviera severovýchodne pod vrcholom Kráľovej hole) a Hornádu (pramení na východ od obce Vikartovce).
Od roku 1960 stojí na vrchole Kráľovej hole televízny vysielač, ktorý sa stal jej neodmysliteľným symbolom.
Vrchol Kráľovej hole je prístupný zo šiestich strán. Najľahší variant je zo Šumiaca po neverejnej asfaltovej cestičke, ktorá vedie až k vysielaču a ohlasovni horskej služby na vrchole. V lete je možné túto cestu využiť ako cyklistickú a v zime ako bežeckú trasu. Z kráľovej hole a nadväzujúceho západného hrebeňa (tzv. Stredná hoľa) si môžete prehliadnuť "polovicu" Slovenska. Nezabudnuteľný je pohľad na sever (Vysoké Tatry) a na juh (Muránska planina) v čase inverzie.
Aktualizované 5.1.2017