Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Vernárska tiesňava - história SNP

Vernárska tiesňava - história SNP

Ako spomienka na boje počas druhej svetovej vojny bol v spolupráci Občianskeho združenia Vernárskych aktivít, Zväzu protifašistických bojovníkov a Obecného úradu vyhotovený informačný panel, ktorý je umiestnený  v miestach, kde sa odohrávali dôležité vojenské operácie.

Vernárska tiesňava - Tesnina - brána do Horehronia zo severovýchodu od Spiša. Pamätná miesto bojov počas Slovenského národného povstania (SNP) v jeseni roku 1944. Tu bránili naši dedovia a otcovia Vernár pred fašistami spolu s povstaleckou armádou. Už  20. augusta  1944 sa obec stala partizánskou, keď do nej z okolitých hôr prišli prví 18 partizáni a štáb sa usadil v škole.  Po oficiálnom vyhlásení SNP (29.8.1944) prišla do obce zo smeru od Telgártu povstalecká armáda.  Začiatkom septembra 1944 ustúpila pod tlakom  fašistov smerom na Brezno a od 9.9. 1944 do 22.9.1944 sa v obci usadili hitlerovci spolu so slovenskými vojenskými klerofašistami. Fašisti  boli 22. septembra zahnaní až za Poprad a postupne sa frontová línia ustálila na čiare Vikartovce - Spišský Štiavnik. Fašisti následne zúrivo útočili na Tesninu aj viackrát denne. Do obce vnikli cez Tesninu až 26.10.1944, keď deň predtým ustúpila povstalecká armáda smerom na Šumiac a ďalej k Breznu, pre problémy na frontovom úseku pri Červenej skale.

V priebehu roku 2017 za finančnej podpory Nadácie Slovenskej sporiteľne sa nám podarilo plastiku komplexne obnoviť. Za obnovu vďačíme miestnemu remeselníkovi Marekovi Škvarkovi, ktorý plastike vdýchol nový život. Pamätník bol slávnostne odhalený v nedeľu 27. augusta 2017 pri príležitosti osláv 73. výročia SNP. 

Tesnina Trunovec


 

dnes je: 22.7.2019

meniny má: Magdaléna

podrobný kalendár

Lyžiarske stredisko
Vernár - Studničky

HOTEL STUDNIČKY***
Tešíme sa na Vás!
No signal, no stress :)

webygroup
ÚvodÚvodná stránka