Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Zaujímavosti

Kultúrne pamiatky

V Ústrednom zozname pamiatkového fondu, v registri nehnuteľnosti národných kultúrnych pamiatok (ÚZPF) sú evidované nasledovné kultúrne pamiatky:

1. Grécko-katolícky kostol Narodenia Panny Márie, ktorý je evidovaný pod číslom 1001/0. Ide o klasicistickú stavbu, postavenú v roku 1824, a obnovenú v roku 1899. Kostol,  je jednoloďový s polkruhovým uzáverom presbytéria a predstavanou vežou, zaklenutý pruskými klenbami, fasády sú členené lizénami,  a veža je zakončená ihlancom.2. Pamätné miesto Tesnina, ide o prírodný útvar nachádzajúci sa pri vstupe do obce v smere od Popradu. Tesnina bola miestom bojov počas II. svetovej vojny. V zozname pamiatkového fondu je evidované pod číslom 1435/0.

3. Dom pamätný, predstavuje objekt bývalej základnej školy (z roku 1930), ktorý bol v období II. svetovej vojny povstaleckým sídlom Slovenského národného povstania (SNP). Objekt je evidovaný pod číslo 1436/0.

Archeologický ústav SAV v katastrálnom území obce eviduje tiež niekoľko archeologických lokalít a polôh s ojedinelými nálezmi. Medzi najvýznamnejšie patrí, poloha Šiance, kde boli nájdené pozostatky osídlenia  z neskorej doby kamennej.
     
V katastri obce sú tiež evidované viaceré stredoveké osady a lokality súvisiace s baníckymi aktivitami (Borzov, Falštín). Dôležité sú aj archeologické nálezy z viacerých miestných jaskýň (Vernarka, Jaskyňa pod Barbolicou I., Pri starej skobe a pod.), ktoré dokumentujú osídlenie oblasti už v 13. storočí.

Okrem spomenutých chránených objektov kultúrnych pamiatok sa v obci nachádzajú osobité a zaujímavé objekty, ako zemné pivnice, ktoré sa nachádzajú pri vstupe do obce. V obci sa nachádzajú ojedinelé objekty alebo skupiny objektov pôvodnej ľudovej architektúry (drevenice) a tiež pamätník obetiam svetových vojen.


 

dnes je: 13.10.2019

meniny má: Koloman

podrobný kalendár

Lyžiarske stredisko
Vernár - Studničky

HOTEL STUDNIČKY***
Tešíme sa na Vás!
No signal, no stress :)

webygroup
ÚvodÚvodná stránka