Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Zväz protifašistických bojovníkov

Zväz protifašistických bojovníkov

Organizácia protifašistických bojovníkov vznikla po oslobodení obce Vernár (28. január 1945), dňa 4. marca 1945, a zo začiatku mala veľký počet členov (53), avšak v roku 1963 a 1964 ich bolo len 20. Dôvodom úbytku členov bol veľký počet odsťahovaných miestnych obyvateľov, tiež členov „Zväzu protifašistických bojovníkov“  do Novej Lesnej. Vtedajším predsedom zväzu bol Juraj Brozák, ktorý sa stal predsedom po návrate z koncentračného tábora v júni 1945. Činnosť zväzu protifašistických bojovníkov je dodnes zameraná predovšetkým na starostlivosť o pomník padlých v I. a II. svetovej vojne, ktorý bol postavený v roku 1951, a tiež o hroby padlých partizánov, ktorí sú pochovaní v miestnom cintoríne. Ďalšími pamätnými miestami je Pomník na Koľvači, ktorý bol slávnostne odhalený v roku 1964 a Vernárska tiesňava, ktorá bola dejiskom dôležitých vojenských operácií.

V roku 1965 padol návrh vyznamenať priamych účastníkov Slovenského národného povstania - medailou SNP. Týmto počinom sa oživila práca tejto organizácie. Pamätné medaily boli odbojárom odovzdané v decembri  roku 1965.

Dnes má zväz protifašistických bojovníkov okolo 40 členov. A každoročne sa podieľa na organizovaní Osláv Slovenského národného povstania.
 


 

Pomníky

Pomník padlých v I. a II. svetovej vojne

Pomník padlých v I. a II. svetovej vojne

Pamätné miesto SNP - Tiesnina Trunovec

Pamätné miesto SNP

Pomník na Koľvači

Pomník na Koľvači


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Lyžiarske stredisko
Vernár - Studničky

HOTEL STUDNIČKY***
Tešíme sa na Vás!
No signal, no stress :)

webygroup
ÚvodÚvodná stránka